KOMBİ HAKKINDA


Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Günümüzde hemen hemen her kaleme zam gelirken birde doğalgaz zammından etkilenmemek için kombi alırken yakıt tasarrufu yapan kombiler tercih edilmektedir.Peki kombi alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

Bir teknisyen olarak kombiden önemli olan sistemdir. Kombiyi kullanacağınız sistemdeki boru çapı, dirsek gibi direnci etkileyen faktörlerin doğru hesaplanmış ve temiz bir işçilik ile yapılması gereklidir.

Bunun yanında kullanılan peteklerinde kaliteli olması gereklidir. Tavsiye ettiğimiz Demirdöküm Plus Radyatör, Bosch, Baymak ve ECA radyatör petekleridir.

Kombinizi tercih etmeden önce kesinlikle ısı kaybını önlemek için ısı yalıtımı yaptırmalısınız.

Kombinizi tercih etmeden önce ısı kaybı hesabınıza ve radyatörlerinizdeki yük (Kcal) dikkate alınarak kombinizin Kcal hesaplatmalısınız. Günümüzde 20, 24, 30 Kw kombiler vardır.

Yoğuşmalı Kombi mi? Hermetik Kombi mi?

Yoğuşmalı Kombi ve Hermetik Kombi arasından hangi kombiyi alacağınıza karar vermediyseniz karar vermenizde size yardımcı olayım.

Hermetik kombiler yakıtın büyük bir kısmını bacadan dışarı atar. Firmalar bu yakıt sarfiyatını önlemek için çeşitli yöntemler geliştirmeye devam etmektedirler. Bu nedenle alacağınız hermetik kombinin yakıt veriminin en az %75 üzerinde olması gereklidir ve kesinlikle yeni modelleri tercih etmelisiniz çünkü az öncede belirtiğim gibi bacadaki ısı kaybını önlemek için gelişmeler devam etmektedir. Bir yeni modelde ısı kaybı daha az olacaktır.

Yoğuşmalı kombiler ise çeşitli verimlerde olabilmektedir ve hermetik kombilere göre daha çok tercih edilmesinin sebeblerinden biri verimlerinin yüksek olmasıdır. Yoğuşmalı kombilerde sistem şu şekildedir. Brülör etrafında devirdayım olan suyu ısıtır. Fan yardımıyla atık gaz bacadan atılmadan tekrar devirdayım eden suyun etrafından dolandırılarak bacadan atılır. Bu sistemi mühendisler çeşitli sistemlerde tasarlayıp yakıt verimini en üst seviyeye getirme çalışmaları devam etmektedir.

Yoğuşmalı kombiler sağladığı verimden dolayı yaklaşık 2-3 yılda fiyatını amorti etmektedir. Yoğuşmalı kombi %103’den başlayan verimlerinden dolayı yakıtta %30’lara varan tasarruf sağlamaktadır.

Sıcak Ortamlarda Görüşmek Üzre
Aktürk Isı Sistemleri